Poslední srpnový víkend patří v Česku i na Slovensku očistě přírody

Dva měsíce prázdnin daly většině z nás dost prostoru na to, abychom si užili aktivní oddych v přírodě. Turistika, procházky po horách, koupání v rybnících a řekách – i tak vypadaly dovolenkové dny většiny Čechů a Slováků, kteří upřednostnili pobyt doma před zahraničím. Iniciativa #nejsemprase proto přichází s výzvou, abychom za tyto pěkné chvíle poděkovali přírodě jednoduchým způsobem – vysbírali to, co do ní nepatří. Vyčistěme tedy chlívek na konci prázdnin 28. – 30. srpna!

Co si do přírody přineseš, to si z ní odnes – to je jedno ze základních pravidel, která se snaží zprostředkovat iniciativa #nejsemprase turistům a výletníkům. Přesto si stále mnozí neuvědomují, že hory a lesy nejsou smetiště a bez váhání odhazují odpadky. „Právě proto chceme ty, kteří se během posledních prázdninových dní vydají do přírody poprosit, aby vysbírali odpadky a smetí, jež ji znečišťuje a zapojili se do naší výzvy Vyčisti chlívek na konci prázdnin!,“ vysvětluje Miloš Židík, jeden z iniciátorů #nejsemprase. „Fotografie nebo videa nasbíraných úlovků rádi zveřejníme na našich sociálních sítích a pro usilovné sběrače máme připravené odměny,“ doplnil Miloš Židík. Autoři nejlepších videí nebo fotek mohou získat trička, mikiny, kšiltovky nebo samolepky z kolekce #nejsemprase.

S iniciativou #nejsemprase se veřejnost seznámila koncem června a od té doby tato kampaň zasáhla 1,3 milionu lidí v České republice a na Slovensku. A nejen je – iniciátoři uprostřed prázdnin zapůsobili i na zahraniční turisty, jejich „Desatero cool výletníka“ se dočkalo německé i polské verze. Promo videa si prohlédlo více než 300 tisíc lidí a #nejsemprase se těší popularitě i na sociálních sítích, kde má přes 3000 sdílení příspěvků.

Kampaň #nejsemprase není politicky orientovaná ani zisková. Záštitu jí daly Český svaz ochránců přírody, Klub českých turistů, Českomoravská federace nordic walking, Jihočeská centrála cestovního ruchu a Skaut.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *