Poslední letní sobota patří Celosvětovému úklidovému dni – World Cleanup Day. Milióny lidí se vydávají do přírody s jediným cílem: vysbírat odpadky a smetí, které do ní nepatří. Motivovat turisty a výletníky, aby se k životnímu prostředí chovali ohleduplně a především ho neznečisťovali, chce i inciativa #nejsemprase. Její zakladatelé proto neseděli během Celosvětového čisticího dne se založenýma rukama a rozhodli se vyčistit okolí Zeleného plesa ve Vysokých Tatrách. V boji s nepořádkem jim pomáhala i slovenská zpěvačka Zuzana Smatanová.

Po letní sezóně si příroda může aspoň částečné oddechnout od množství výletníků, avšak po nepořádnících, kteří v lesích a na horách odhodili odpadky, zůstaly na mnohých místech stopy. O tom se přesvědčili i iniciátoři kampaně #nejsemprase, kteří se na Celosvětový úklidový den – World Cleanup Day ve Vysokých Tatrách pustili do čištění trasy vedoucí k Zelenému plesu. „Připojili jsme se dnes ke všem, kteří se rozhodli využít sobotu i jinak, než jen na klasický domácí úklid nebo odpočinek. Téměř 160 zemí je na nohou s cílem vyčistit ať už svoje bezprostřední okolí, nebo přírodu, která si v tomto případě nedokáže pomoct sama,“ říká Miloš Židík, jeden z iniciátorů kampaně #nejsemprase. „Od začátku trasy na Zelené pleso jsme naráželi na různý odpad, například na plastový barel, šokovala nás pohozená železná tyč. Dominovaly však papírové kapesníky, kterých byly tisíce. Lidé si myslí, že se rozloží rychle, ale opak je pravdou. Než se papírový kapesník rozloží, trvá to téměř rok,“ doplnil Miloš Židík.

S odpadem v přírodě mají svoje zkušenosti i členové Slovenského klubu turistů. „Evidujeme, že dovolená a relax na Slovensku jsou vzhledem k okolnostem, které způsobila pandemie korona viru, jak se říká in. Naši členové se snaží jít příkladem, nestarají se jen o to, aby byly dobře označené a připravené chodníky a chaty, ale dbají i na čistotu stezek a vyhledávaných tras. Rozhodně podporujeme každou aktivitu, která pomáhá chránit naše životní prostředí,“ vysvětlil Drahoslav Dúbravský, předseda Regiónu Klubu slovenských turistů Poprad.

Úklidová akce pod taktovkou #nejsemprase přilákala do Vysokých Tater i zpěvačku Zuzanu Smatanovou. „Tato iniciativa se mi velmi líbí a chci přispět svým hlasem k tomu, aby si lidé uvědomili, že žádná planeta B neexistuje a život na ní si tvoříme my sami. Na procházkách lesem nedokážu ignorovat odpadky a neohleduplnost lidí, chci, aby se to přirozeně v lidech změnilo,“ řekla Zuzana Smatanová. Jak poznamenala, tento rok byl pro ni výrazně turistický. „Nejvíc mě šokoval v Slovenském ráji vyhozený dětský kočárek, který byl potrhaný, promočený, evidentně už nepoužitelný. Nerozumím té drzosti lidí, kteří ho tam nechali,“ dodala zpěvačka.

Po více než dvou měsících od spuštění kampaně #nejsemprase mají její iniciátoři radost, že osud znečištěné přírody není veřejnosti lhostejný. „Na sociálních sítích jsme v Čechách a na Slovensku zasáhli téměř 2,4 miliónu uživatelů. Máme přes 3000 sdílení našich příspěvků a promo-videa si prohlédlo víc než 500 tisíc lidí. Cítíme, že jsme na dobré cestě. A životní prostředí si naši pozornost zaslouží, proto chceme v osvětě pokračovat i příští rok,“ prozradil Miloš Židík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *