Iniciativa #nejsemprase vstoupila do druhého roku svého fungování výzvou „Máj lásky čas, ukliď v parku, označ nás“. Do úklidu parků i lesíků v okolí se pustily desítky aktivních fanoušků iniciativy. Ti pomohli přírodě od odpadků a zaslali své menší i větší úlovky na sociální sítě iniciativy. Právě na sociálních sítích výzva oslovila přes 65 tisíc uživatelů.

První sběrová akce vybízela všechny malé i velké výletníky k úklidu přírody po zimě, kdy se spousta odpadků ukrývala pod sněhem. Ten z přírody pomalu ale jistě mizí a odhaluje nepořádek, který je třeba uklidit. „Během prvního květnového víkendu se nám do zpráv na Facebooku i Instagramu sešlo přes 50 fotografií. Účastníci výzvy se vydali do lesů, parků, ale také k vodě. Mezi jejich úlovky patřily PET láhve, plechovky, obaly od sušenek a čokolád, ale také odhozené pneumatiky,“ rekapituluje Pavla Hajpišlová, iniciátorka kampaně #nejsemprase.

Pomoci přírodě se vydali malí i velcí dobrovolníci. Hojnou, ale smutnou „úrodu“ vyfotila a zaslala také paní Müllerová, která se svými dětmi naplnila odpadky 14 pytlů. „Měla to být jen odpolední procházka okolo rybníka. Bylo nám téměř do pláče, ale děti mají dobrý pocit z toho, že mohly pomoci, což je důležité.“ Výzva si během jara získala nejen nové fanoušky, ale oslovila i ty, kteří aktivně čistili přírodu i v loňské sezoně. Mezi ně patří i Pavla Dudysová. Ta se vydala v rámci májové výzvy hned několikrát. „Právě začíná první májový víkend, tak jsem se stylově oblékla do čarodějnického kostýmu a vyrazila spolu se svým pejskem projevit lásku k přírodě a vyčistit náš park Frýdecká. Všude je spousta košů, ale odpadky jsou zde vyloženě pohozené. Našla jsem láhve, plechovky, ale třeba i vybité baterie,“ s povzdechem zmiňuje věrná fanynka iniciativy.

Celkem oslovila první májová výzva přes 102 tisíc lidí v Čechách i na Slovensku. Tamní iniciativu #niesomprasa podpořila dvacítka sběračů, z toho 3 velké skupiny, které se účastní každé výzvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *